Seník
První zmínka pochází z roku 1318. Vesnice byla rozdělena mezi tři panství - opatovické, benešovické a žehušické. Na návsi stojí lípy na památku 28. října 1918 a křížek z roku 1899. Ve dvacátých letech byla zavedena elektřina a v devadesátých letech plyn. Po roce 2000 došlo k výstavbě vodovodu. Nachází se tu aktivní hasičský sbor. V současné době ve vesnici trvale bydlí 52 obyvatel, 11 domů slouží k rekreaci a kolem dvou rybníků stojí 96 rekreačních chat.
Senník dříve - SENÍK dnes
Jako rozevřená dlaň se před námi rozprostírá naše vesnička. Z jedné strany vroubená věncem skal, z druhé rozsáhlými lesy.
Je to nevtíravé kouzlo krajiny. Nedominují v ní hory ani hluboké lesy, velká jezera nebo rybníky. Jejím znakem je úměrnost.
To co tvoří pravé hodnoty života je v ní zastoupeno. Les se prolíná do obdělaných polí a pastvin. Jako céva protéká Senický potok, který rozvádí životodárnou vláhu.
První psané zmínky o obci Senník jsou ve spojitosti s Benešovicemi z r. 1318.
Katastr obce byl pod správou tří majitelů: Benešovicemi, Zdechovicemi a Žehušicemi.
Bažinatá kotlina byla využívána k pasení dobytka, chovu ryb a sklizni sena. V 15. století zde stála 4 stavení a seníky - proto Senník.
Během válek nebyli chudí poddaní chráněni, obydlí byla zpravidla do základu zničena a vojáci brali vše. Co úzkosti prožili poddaní, když uslyšeli vojenské trubky.
Zápis v Berní rule kraje čáslavského, panství Žehušice Marie hraběnky z Wadštejna roku 1654 (po třicetileté válce, kdy Švédové vše pálili a bořili) udává, že zde jsou: 2 osedlí rolníci - rolník měl cca 8 ha polí
4 chalupy pusté - zničené Švédy
a Berní rula kraje Chrudim, Zdechovice statek Rudolfa Věžníka z Věžníku (druhá část obce) píše:
3 rolníci osedlí - tzn. každý měl cca 8 ha polí
Z uvedeného vyplývá, že na svou dobu to byla značně velká vesnice.
U nás nejsou žádné historické památky, není tu nic co ohromuje. Naše víska je klidná, souměrná bez všemožných výstřelků a příkras.
Od Jankovic projdete lesem kolem Veisovy skály silnicí v dolech, vystavěné až v
r. 1909 a jako první se ukáže Hospůdka ve mlýně, tu máme od roku 1992. Původní mlýn Josefa Schnábela vyhořel roku 1932 . Jeho činnost nebyla nikdy obnovena a stavení začalo sloužit jako letní byt pražákům. Tím začíná být Seník vyhledávan jako rekreační místo. První srub je z roku 1935, za 2.světové války sloužil partyzánům. Na vesnické návsi je rybníček, upravený v roce 1969 na požární nádrž. Mezi lipami je zvonička z 19.století. První zvonek s krásným hlasem přečkal 1. světovou válku v bahně rybníka a pak sloužil až do roku 1941, kdy byl Němci zabaven a roztaven k jiným účelům. Ten současný, daroval velitel Zbrojovky Přelouč major Josef May v roce 1945. Kolem návse jsou nejstarší senická stavení.
Jsme obec převážně starších občanů, chatařů a chalupářů. V současné době je tu 35 stavení, z toho 11 slouží k rekreaci.
Kolem dvou rybníků a na Novotného skalce je 96 rekreačních domků a chat.
Můžete se vydat silnicí k Hornímu rybníku dokončeného v roce 1978.