Problematika stočného pro rok 2024

Stanovení vodného a stočného pro rok 2024 a provozování kanalizace v souladu s Koncesní smlouvou uzavřenou se společností VaK, a.s. Pardubice

Vážení spoluobčané,

v tomto roce jsme dobudovali a zprovoznili splaškovou kanalizaci v obcích Jankovice a Kozašice. Tím jsme završili 5 letou snahu o výstavbu této v dnešní době již základní infrastruktury, která zde chyběla a bohužel nebyla v minulosti vybudována. K jejímu provozu a celkovému komfortu při jejím užívání, ale patří i ty méně příjemné skutečnosti a těmi jsou platby za její provoz.

Je nutné si uvědomit, že současný stav jejího provozování a zejména vztah se společností VaK, a.s. Pardubice je výrazně odlišný od ostatních obcí a měst Pardubického kraje.

Vzhledem k dotaci od Fondu životního prostředí, kterou jsme na vybudování kanalizace obdrželi a je potřeba i říci, bez ní bychom naší kanalizaci neměli, jsme jako obec vlastníky kanalizační infrastruktury na dobu 10 let. Po tuto dobu nesmíme kanalizační infrastrukturu předat jinému provozovateli. Z důvodů, které, jsem již několikrát uváděl, jsme zvolili cestu uzavření Koncesní smlouvy na provozovatele, který má zkušenosti a potřebné know-how k provozování kanalizace. Ve vyhlášeném výběrovém řízení, tak jak nám ukládá zákon a smlouva s poskytovatelem dotace se jejím „Koncesionářem“ stal VaK, a.s. Pardubice, který v našich obcích provozuje i vodovodní infrastrukturu.

Koncesní smlouva byla uzavřena v loňském roce před zahájením provozu a kolaudačním řízením, protože na „Koncesionáře“ je kromě jiného vedeno i povolení k nakládání s odpadními vodami, vydané Odborem životního prostředí Pardubického kraje. „Koncesionář“ na sebe bere tímto odpovědnost za nakládání s našimi odpadními vodami a je povinen s nimi nakládat v souladu s platnými zákony, což mimochodem do té doby dělalo minimum našich obyvatel. Zároveň nám společnost VaK, a.s. Pardubice podle smlouvy platí každoročně nájemné, které my jako obec ukládáme do fondu oprav a obnovy kanalizace. Tento fond je dle zákona povinně veden majiteli kanalizační infrastruktury, v našem případě 10 let a poté, pokud bude kanalizace předána, dalších 90 let novým vlastníkem.

Uzavřená koncesní smlouva nám garantovala v prvním roce cenu stočného ve výši 82, 04 Kč/m3 včetně DPH. Je zřejmé, že tuto cenu „v dnešní ekonomicky nestálé době“ nám nikdo nemohl garantovat po celou dobu trvání Koncesní smlouvy. Těžko si dnes někdo z nás umí představit situaci, že by si někdo snižoval svůj zisk na úkor někoho jiného. Z toho důvodu je na provozování naší kanalizace společností VaK, a.s. Pardubice stanovena vyšší cena za stočné pro konečné odběratele.

Koncem roku nám přišlo cestou VaK, a.s. Pardubice stanovení cen vodného a stočného na rok 2024. Vodné bylo pro území Pardubického kraje stanoveno ve výši 74, 55 Kč/m3 s DPH a stočné pro obce Jankovice a Kozašice ve výši 112, 11 Kč/m3 s DPH.  V součtu se jednalo o 186,88 Kč/m3 s DPH.

Vzhledem k tomu, že součet těchto cen, přesáhl cenu sociálně únosnou cenu pro Pardubický kraj, která byla SFŽP na rok 2024 stanovena na 171,39 Kč/m3 s DPH, zažádal jsem Fond životního prostředí o snížení ceny pro stočné z důvodu dosažení sociálně únosné ceny pro rok 2024. Tuto moji žádost Fond životního prostředí posoudil a ve svém „Stanovisku“ ji vyhověl. Cena pro stočné (dle výpočtu SÚC) na rok 2024 je tak dle metodiky OPŽP stanovena na 96,83 Kč/m3 včetně DPH. Zároveň bylo toto stanovisko zasláno na VaK, a.s. Pardubice.

Je nutné si ale uvědomit, že pravidelné vyvážení bezodtokových septiků a žump v souladu se zákonem je stále dražší než nám stanovené stočné společností VaK, a.s. Pardubice. A znečišťovat životní prostředí a porušovat zákon určitě nikdo nechceme.

Starosta obce

Mgr. Petr Hammerlindl

Datum vložení: 19. 12. 2023 19:58
Datum poslední aktualizace: 19. 12. 2023 20:10